Informacja dla rodziców dzieci 6 letnich

INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI 6-LETNICH

Obowiązek szkolny dla dzieci 7–letnich

i prawo do edukacji szkolnej dla 6-latków

Zgodnie z ustawą, od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia.

Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. Jeśli dziecko 6–letnie nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna jednak będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Trwają obecnie prace nad nowelizacją rozporządzenia o podstawie programowej wychowania przedszkolnego, zmieniające sposób uczenia w "zerówkach"

Do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

W przedszkolu "BŁĘKITNA LAGUNA" od września 2016 roku nadal będzie funkcjonowała tzw "zerówka" dla dzieci 6- letnich.

Nauczyciele będą prowadzili zajęcia w/g nowej podstawy programowej. Będą bazowali również na nowych, dostosowanych do wymagań i możliwości dzieci, kartach pracy. Wbrew obawom, dzieci nie będą uczyły się "tego samego".

Nauczyciele są gotowi do tej zmiany ponieważ posiadają odpowiednie kwalifikacje – wykształcenie wyższe w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.